Počet zaměstnanců havlíčkobrodského pivovaru překročil stovku
Vydáno: 22.02.2010
Havlíčkobrodský pivovar je výjimkou mezi zaměstnavateli nejen na Vysočině, během loňského roku totiž zvýšil počet pracovníků o deset, a tak zaměstnává opět více než sto lidí.
„Začali jsme znovu sami zajišťovat činnosti, které jsme dřív svěřili jiné firmě,“ vysvětluje Jiří Hušek, ředitel Měšťanského pivovaru Havlíčkův Brod, a. s.
V brodském pivovaru znovu otevřeli vlastní sladovnu, vybudovali dopravu
a také ostrahu nahradili vlastními lidmi. „Domnívám se, že situace na trhu práce je příležitostí zaměstnat lidi, jejichž kvalifikace a přístup k práci umožní dělat činnosti lépe než nám dříve poskytovala cizí firma,“ vysvětluje důvody ředitel.
Kroky směřující k vyššímu počtu zaměstnanců by nebyly možné bez ekonomického opodstatnění. Zatímco odvětví pivovarnictví v České republice klesá a pokles spotřeby piva se pohybuje kolem 10 %, havlíčkobrodský pivovar vyrobil v roce 2009 více než v roce 2008.
„Považuji za obrovský úspěch, že jsme v gastronomii překročili růst o 6 %, přičemž právě v této oblasti je v tuzemsku pokles spotřeby piva nejvyšší. Jsem přesvědčen, že hlavním důvodem je kvalita a chuť piva, které vyrábíme tradiční technologií vaření, kvašením v otevřených spilkách a poté poctivě leží v našich sklepích. Hostinští se samozřejmě snaží řešit pokles návštěvnosti své restaurace a my jsme zaznamenali, že zařazení našeho piva do nabídky hospod často přiláká další hosty. Pro stávající zákazníky jsme připravili různé akce na podporu prodeje, aby se pokles spotřeby piva týkal našich odběratelů co nejméně, “ dodává Jiří Hušek.
Aby v brodském pivovaru dosáhli takového růstu i přes pokles spotřeby piva, znamenalo to v roce 2009 získat více než 150 nových hospod. Vedle tradičního regionu Havlíčkobrodska se podařilo získat nová odbytiště v oblastech Kutnohorska
a Královéhradecka.
Export v roce 2009 klesl o bezmála 30 %, a tak celkový výstav činil 101 % roku 2008. Tržby z prodeje vlastních výrobků činily 110 milionů Kč, což je zvýšení o necelé procento oproti roku 2008.
Pro rok 2010 mohou být v havlíčkobrodském pivovaru velmi optimističtí. „Podařilo se získat několik významných kontraktů na export piva, jehož objem druhým rokem klesá. Ke konci roku 2009 byly odvezeny první kamiony do Finska a Ruska. Reálným plánem pro rok 2010 je zdvojnásobení objemu exportních prodejů, růst prodeje
v tuzemsku plánujeme ve výši pěti procent. To znamená, že oproti prodaným 83 000 hl v roce 2009 máme plán pro rok 2010 91 tis. hl,“ uzavírá ředitel brodského pivovaru.
Související obrázky